Webinar on Metathoughts
- Dato
- lørdag 31. oktober 2026, 15:00
- Sted
- Nettbasert
Meditasjonslærer i Acem. Professor i klinisk psykologi ved NTNU. Leder av Acem Tyskland.
Turid er utdannet psykolog, jobber delvis som professor og er delvis pensjonist. Hun har arbeidet både med barn, voksne og familier og føler seg heldig som har et fagområde som kaster lys over hvordan meditasjon kan forstås, samtidig som meditasjonserfaringene har utvidet hennes forståelse av mange psykologiske og eksistensielle fenomen.
Hun lærte å meditere som student og merket effekt ganske umiddelbart. Det gjorde godt å skifte fra en hektisk til en roligere modus.
Turid har vært leder for Acem Tyskland siden 2009. Mengden av administrasjon, begynnerkurs, organisering av store retretter og opplæring/oppfølging av nye tyske kurslærere har vært betydelig. «Det har vært spennende å se at Acem-meditasjon vekker så stor begeistring i en annen kultur.»
Hun har vært redaktør av tidsskriftet Dyade i mange år og også vært engasjert i andre skriveprosjekter, sist med boken «The Power of the Wandering Mind». «Det morsomste med skriving for organisasjonen er at det blir en prosess i redaksjonen med tett og gjensidig feedback. Lærerikt!» Hun er også en mye brukt foreleser og foredragsholder.
Turid er gift, bor i Oslo og har tre barn og fire barnebarn.
Et samfunnsfenomen har vært overraskende lite debattert i Norge på tross av dets innflytelse på minoriteter, interessegrupper samt enkeltpersoner og politikere gjennom både 70- og 80-årene.
Og vi som trodde vi visste at vårt arvemateriale, DNA, er oss gitt ved unnfangelsen.
-Jeg får så vondt i baken når jeg mediterer, sier en kvinne som var på en av de første ukesretrettene vi hadde i Tyskland.
Psykolog Turid Berg-Nielsen om uro, selvkritikk og motstand i meditasjonen
Det er ikke mye fra ens liv man får med seg til sykehjemmet. Det gjelder å kunne slippe taket.
Av Turid S. Berg-Nielsen